Ako si rozložiť rodinné financie? Takto ušetríte pre istejšiu budúcnosť

Ako si rozložiť rodinné financie? Takto ušetríte pre istejšiu budúcnosť (Foto: unsplash.com)

Čo je rodinný rozpočet?

Už názov hovorí sám za seba. Rodinný rozpočet je finančný plán pre všetkých členov v domácnosti – pre partnerov a zahŕňajú sa v ňom aj výdavky na deti. Základom takéhoto rodinného rozpočtu je znalosť toho, koľko zarobíte a koľko počas mesiaca miniete. Na čo je takýto rodinný rozpočet dobrý? Výhod je hneď niekoľko. Takto viete, ako máte hospodáriť, viete efektívne šetriť, investovať a s rozumom míňať – pri nákupoch online nezabúdajte na zľavové kupóny. Viete si dopredu plánovať a nestane sa vám, že v prípade potreby nebudete mať peniaze.

Finančná analýza a správne rozloženie

Ako začať správne v rodine rozdeľovať financie? Ako prvé je dôležité začať analýzou, čo sme spomínali už vyššie. Otvorte si účet a spíšte si všetky príjmy aj výdavky. Mnohí partneri sa tohto kroku obávajú, no len ak zistíte tieto informácie, tak viete financie v budúcnosti lepšie rozdeľovať. Rozdielom je, ak majú partneri oddelené účty. V tom prípade si musí urobiť analýzu každý osobitne a ideálne je, ak sa dohodnú, ako sa budú na jednotlivých výdavkoch podieľať.

Nasledovne si stanovte kategórie vašich nákladov – nevyhnutné náklady na život a potom veci, ktoré si chcete počas mesiaca dopriať. Prvá kategória nákladov býva každomesačne takmer rovnaká (nájom, jedlo, elektrina, internet, telefón…). Ostatné náklady sú variabilné. V prípade oddelených účtov sú fixné náklady rozdelené a variabilné si už väčšinou rieši každý osobitne. A ako šetriť? Môžete si každý mesiac odkladať určité percento príjmu na podúčet. Ďalšími spôsobmi je investovanie, dôchodkové sporenie alebo špeciálne sporenia pre deti.

Či ste mladá rodina alebo nie, myslieť by ste mali na finančnú rezervu, ale aj váš dôchodok. Na Slovensku čoraz populárnejší je Finax. Môžete tak pri minimálnom riziku zhodnotiť svoje financie. Potvrdzujú to skúsenosti, ale aj Finax recenzie klientov. Stačí investovať hoci len 20 eur.