Dievčatko alebo chlapček – dá sa pohlavie dieťaťa naozaj ovplyvniť?

Dievčatko alebo chlapček - dá sa pohlavie dieťaťa naozaj ovplyvniť?

Pre väčšinu budúcich rodičov je najdôležitejšie, aby ich dieťatko bolo zdravé. Je však prirodzené, že niekedy túžia aj po bábätku určitého pohlavia – či už preto, že doma majú niektoré z pohlaví zastúpené výraznejšie, než to druhé, alebo ide o záležitosť ekonomických či politických pomerov v danej krajine.

Dievčatko alebo chlapček - dá sa pohlavie dieťaťa naozaj ovplyvniť?
(zdroj: unsplash.com)

Za pohlavie môže spermia

Pohlavie plodu je určené hneď na samotnom začiatku – pri splynutí vajíčka a spermie. Z genetického hľadiska je za pohlavie zodpovedný muž, lepšie povedané jeho spermie X alebo Y. Človek má totiž vždy dva chromozómy a podľa toho, či sú oba X (u žien) alebo jeden X a druhý Y (u mužov) je určené jeho pohlavie. Hoci sa doposiaľ hovorilo o tom, že vyhráva vždy tá najrýchlejšia a najsilnejšia spermia, momentálne je už v obehu teória, že vajíčko si samo vyberie, ktorú spermiu prijme. Na základe akých faktorov sa vajíčko rozhoduje, nie je doposiaľ vedecky dokázané.

Počuli ste o Shettlesovi?

Na internete nájdete mnoho metód, ktoré vám zaručia mnohopercentnú úspešnosť pri voľbe kokrétneho pohlavia. Asi k najznámejším patrí americká Shettlesova metóda. Jej základom je poznanie rozdielov medzi spermiami – spermie Y, ktoré splodia chlapca, sú menšie a rýchlejšie a žijú kratšie, zatiaľ čo spermie X, vďaka ktorým vznikne plod ženského pohlavia, sú väčšie, pomalšie a odolnejšie. Táto metóda ešte berie do úvahy kyslosť prostredia. V praxi to znamená, že bližšie k vchodu do pošvy je kyslejšie prostredie, voči ktorému sú “ženské” spermie X odolnejšie a naopak, spermie Y môže zničiť. Prostredie vhodnejšie pre mužské spermie je zasa bližšie ku krčku maternice.

Sledujte svoju ovuláciu

Ako teda použiť vyššie spomenuté fakty v praxi? Pre splodenie dcéry sa odporúča mať pohlavný styk pred ovuláciou, najlepšie 2,5 až 3 dni. Vtedy sú spermie X pomalšie a na zrelé vajíčko si počkajú. Naopak, ak chcete počať chlapca, mali by ste mať pohlavný styk práve v čase uvoľnenia vajíčka, teda čo najbližšie k momentu ovulácie. Pri dievčatku je vhodné, aby boli spermie vypustené bližšie k vchodu do pošvy, takže využite skôr polohy s menšou penetráciou a pomalým prenikaním, ako je napríklad misionár. Ak chcete chlapčeka, najlepšie je, ak sú spermie vypustené čo najbližšie k otvoru krčka maternice, čo dosiahnu polohy, kedy mužský pohlavný orgán vniká do ženského lona naozaj hlboko (napríklad poloha zozadu). Určite sa pýtate, aká je účinnosť tejto metódy. Jej zástancovia udávajú, že sa pohybuje v rozmedzí 75-90 %, no faktom je aj to, že žiadny relevantný výskum túto metódu doposiaľ nepotvrdil.