Nemáte priestor pre záhradu? Urobte si ju doma v malom!

Nemáte priestor pre záhradu? Urobte si ju doma v malom!

Ak ste milovníkom zelene, no bývate v byte alebo sú už všetky vaše interiérové priestory zapratané kvetmi, máme pre vás jednoduché riešenie, čo urobiť namiesto nakupovania ďalších exotických, tropických alebo iných rastlín. Počuli ste už o rastlinnom teráriu?

Nemáte priestor pre záhradu? Urobte si ju doma v malom!
(zdroj: unsplash.com)

Namiesto molí minizáhradka

Sklené terárium alebo zjednodušene povedanú minizáhradku prvýkrát vytvoril ešte vo viktoriánskych časoch lekár Ward, ktorý experimentoval s kuklami molí. Nechtiac sa mu pri tom podarilo v teráriu vypestovať papradie, a tak postupne začal vytvárať aj veľké zdobené nádoby na vystavenie rôznych izbových rastlín, miniatúrnych záhrad a lesných scenérií. Tieto sklené teráriá s rastlinkami boli v minulosti veľmi populárnymi najmä u zámožných rodín. Dnes ich už môže mať doma ktokoľvek – a dokonca si ich môžete vyrobiť aj sami. Všetko, čo na ich prípravu budete potrebovať, si viete kúpiť aj online a výhodne vďaka zľavovému kódu na 4Home.

Tropické, teplomilné, plazivé

Najprv si ale povedzme, aké rastliny sa do sklených terárií hodia. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali brať do úvahy veľkosť rastlín v dospelosti a tiež to, či tolerujú vlhkosť. Obe kritériá spĺňaju napríklad mini paprade, niektoré druhy orchidey a africké fialky. Použiť sa však dajú aj machy, kyslička štvorlistá, švédsky brečtan či rôzne mäsožravé rastliny. Zamerať by ste sa mali hlavne na tropické a exotické rastliny, pretože tie obľubujú teplo, vlhkosť a svetlo. Výhodou je, ak sú zároveň aj plazivé a ťahavé. A teraz sa pozrime na to, čo budete k výrobe miniatúrnej záhrady potrebovať. V prvom rade, samozrejme, sklenenú nádobu podľa vlastného výberu (môže byť otvorená alebo zatvorená, poprípade aj závesná), kamene, drevené uhlie, vhodnú pôdu, dekorácie, pomôcky na sadenie a samotné rastlinky.

Starostlivosť nie je náročná

Prvé, čo musíte urobiť, je poukladať na spodok nádoby drenážnu vrstvu. Tú vytvoríte porozkladaním okruhliakov alebo drveného kameňa, medzi ktoré pridáte kúsky dreveného uhlia. Tie pomôžu pri filtrácii. Kamene zakryte piatimi až desiatimi centimetrami zeminy. Na rade je vaša fantázia – v závislosti od veľkosti terária si môžete vytvoriť vlastné kopce, doliny, sošky alebo aj mini jazierko. Na záver prichádza rad aj na rastliny. Dajte pozor, aby ste ich nerozložili príliš na husto a oni mali priestor rásť. Nemalo by im vadiť mokré lístie a tiež by ste ich nemali príliš často polievať – v uzavretom teráriu sa bude dariť predovšetkým papradiam, v otvorenom zasa sukulentom a kaktusom. A keď už svoje terárium polejete, nikdy ho hneď po tom nezatvárajte, ale počkajte, kým vyschne. Hľadáte aj iné praktické rady do domácnosti? Pozrite si napríklad naše tipy ako odstrániť žlté škvrny od potu.