Idete na prvú dovolenku s bábätkom? Na čo všetko by ste mali myslieť

Idete na prvú dovolenku s bábätkom? Na čo všetko by ste mali myslieť

Ak ste cestovateľský typ, narodenie dieťaťa nemusí nutne znamenať koniec vašich výletov a dovoleniek. Dnes sa už dá na cesty vybrať aj s bábätkom, dôležité je však dopredu premyslieť, čo všetko budete potrebovať a čo všetko vás pri tom čaká.

Idete na prvú dovolenku s bábätkom? Na čo všetko by ste mali myslieť
(zdroj: unsplash.com)

Kedy je na dovolenku vhodný čas?

Názory na to, aký vek dieťaťa je najvhodnejší pre prvú dovolenku, sa rôznia. Niekto si nevie predstaviť, že by svoje dieťa niekam vzal ani v jeho dvoch rokoch, niekto zasa bez problémov cestuje aj s niekoľkomesačným dieťatkom. Vo všeobecnosti sa všetci určite zhodujú na tom, že by sa nemalo cestovať počas šestonedelia, teda s bábätkom mladším ako šesť týždňov. Väčšina mamičiek na to navyše v tomto období ani nepomyslí. S bábätkom, ktoré má viac, ako tri mesiace, už môžete cestovať aj do zahraničia, mali by ste sa ale vyhnúť destináciám, v ktorých sú potrebné špeciálne očkovania pre dospelých. Ideálne je počkať si, kým bude mať vaša ratolesť aspoň rok. V tomto období je už totiž o niečo samostatnejšia, a preto je šanca, že si dovolenku užijete do istej miery aj vy, nielen ako opatrovateľka či opatrovateľ.

Najlepšie je ísť po sezóne

Nemenej dôležitý, ako výber destinácie, je aj výber dopravného prostriedku, ktorým sa do cieľa dostanete. Pri bližších destináciách je tým najlepším možným spôsobom prepravy vaše auto, pri vzdialenejších zasa lietadlo. Určite si neplánujte s malým dieťaťom cestu autobusom. Ako ďalší krok zvážte výber ubytovania. Hotel, penzión alebo apartmán by mali spĺňať podmienku baby-friendly, ideálne ak majú aj nejaký detský kútik, animačný program či možnosť stráženia detí. Nie je vhodné cestovať do príliš teplých krajín, pretože bábätká ešte nemajú celkom vyvinutú termoreguláciu. Ideálna je destinácia s teplotou pohybujúcou sa okolo 25 stupňov Celzia. Rozhodne sa preto nemusíte vzdať dovolenky pri mori. Vyberte sa tam ale mimo hlavnej sezóny, najlepšie začiatkom jesene.

Čo dať do kufra

Dieťatko by malo byť pred dovolenkou úplne zdravé a mať vybavené všetky potrebné doklady. Ide o cestovný pas, preukaz poistenca, očkovací kalendár a tiež cestovné poistenie. Nasleduje batožina. Zbaliť sa s bábätkom neznamená len mať dostatok mlieka, plienky alebo hračky, ale zabudnúť by ste nemali ani na kozmetiku, uteráky, základné detské lieky, prípravky na ochranu pred slnkom či dostatočné množstvo oblečenia. Ak sa chystáte do vody, nezabudnite aj na špeciálne plienky na tento účel. Dobré je aj zistiť si, či bude v ubytovaní k dispozícii detská postielka. Ak nie, skladacie a spratné cestovné postielky sa dajú kúpiť aj v supermarketoch.