Deti a krúžky – ako vybrať ten správny a na čo sa zamerať?

Keď sú už naše deti väčšie, tak sa tešíme, ako začnú chodiť na rôzne krúžky a budú sa venovať niečomu konkrétnemu, v čom môžu uspieť. Niekedy môže byť výber krúžku naozaj zložitý, hlavne ak nevieme, čo by dieťa bavilo alebo či niekam nechce ísť len kvôli svojim kamarátom. V dnešnom článku sa budeme venovať celej tejto tematike – ako vybrať krúžok, kedy je na to najlepší čas a ako dieťa dopravovať na krúžky.

Deti a krúžky – ako vybrať ten správny a na čo sa zamerať? (Foto: unsplash.com)

Ideálny vek

Niektoré deti by chodili na krúžky už v škôlke a niektoré nechcú chodiť aj keď už sú v piatej triede. Kedy je ten ideálny vek na hľadanie krúžkov pre dieťa? V prvom rade, závisí od jeho povahy a voľnočasových aktivitách. Niektoré deti trávia rady čas osamote, budú si kresliť alebo sa hrať. Niektoré vyhľadávajú veľké skupinky detí a v tomto prípade je dobré hľadať krúžky skôr. Zároveň podľa veku vyberajte aktivity, ktoré sú pre dieťa vhodné, je schopné ich zvládať a nebude ho to zaťažovať až príliš.

Ako vybrať krúžok

Okrem veku je pri výbere krúžku dôležitých viacero faktorov. Už keď je dieťa malé sa dá určiť jeho temperament a povaha, takže krúžky treba zvážiť aj podľa toho. Malé dievčatká môžu začať maľovať, tancovať, keď sa pustí hudba alebo môže mať vzťah ku športom. U chlapcov je to najčastejšie práve šport – futbal, hokej, basketbal alebo individuálne športy. O výbere krúžku závisí aj ponuka v okolí a vzdialenosť jednotlivých aktivít od vášho domova. Určite vám nebude vyhovovať, keď strávite hodiny v aute, niekoľkokrát do týždňa.

Doprava na krúžky

Dopravná dostupnosť vybranej aktivity býva pre rodičov kľúčovým faktorom výberu. Menšie deti je nevyhnutné na krúžky odvážať a privážať, pri starších deťoch už nie je problém, aby chodili na krúžky samé. Niektorí rodičia si kvôli krúžkom zoberú voľno z práce alebo zvoliť kratší pracovný úväzok. Ako tento problém vyriešiť? Dohodnite sa o vození s ostatnými rodičmi z vášho okolia, ktorých deti navštevujú krúžky alebo zvoľte doučovanie priamo u vás doma. To sa ale dá len pri špecifických krúžkoch.