Dokonalá pleť vďaka strave. Ktoré potraviny podporujú krásu pleti?

Probiotiká sú základ. Sú to vlastne dobré baktérie podporujúce zdravie čriev a následne celého tela. Nájdete ich vo fermentovaných potravinách s aktívnymi kultúrami: jogurt, kimchi, kombucha, kefír. Nezabudnite ale aj na prebiotiká, ako sú banány alebo cibuľa. Sú potravou pre prospešné baktérie.

Orechy a semiačka

Obsahujú omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A, B a E, mononenasýtené tuky, minerály a antioxidanty. Pomáhajú pokožku hydratovať, zvýšiť jej pružnosť, regenerovať bunky a chrániť ich pred voľnými radikálmi.

Ovocie

Väčšina ovocia obsahuje množstvo vitamínu A a C a silné antioxidanty, ktoré dopĺňajú živiny do pokožky, podporujú tvorbu kolagénu a pomáhajú udržiavať pokožku pružnú a pevnú. Keďže existujú dôkazy, že oxidačný stres spôsobuje zápal a hrá úlohu pri rozvoji akné, antioxidanty sú dôležitým faktorom čistej pokožky – bojujú proti poškodeniu voľnými radikálmi.

Avokádo

Obsahuje zdravé tuky, bielkoviny a vitamíny podporujúce pružnosť pokožky. Pomáha v boji proti suchej pokožke a zväčšeným pórom. Bielkoviny v avokáde podporujú štruktúru kolagénu a elastínu v pokožke, tuk udržuje pokožku hydratovanú.

Tmavá listová zelenina

Špenát, kapusta, brokolica sú plné železa, omega-3 mastných kyselín a vitamínov A, B a E, ktoré podporujú imunitný systém. Fytochemikálie a foláty pomáhajú hydratovať pokožku a udržiavať ju zdravú.

Kokosový olej

Kokosový olej je dobrým pomocníkom, keď ho aplikujete priamo na problémové miesta – a to vďaka kyseline linolovej a kyseline laurovej, ktoré liečia akné. Je to zdravý tuk s antibakteriálnym zložením, navyše pokožku hydratuje. Nefunguje však u každého, ale určite sa oplatí vyskúšať.

Foto: unsplash.com